Невідома Чернігівщина

Для більшості пересічних українців Чернігівщина асоціюється з княжою добою та власне з самим Черніговом. Дехто згадає гетьманську столицю Батурин, а хтось навіть побував в палацово-парковому комплексі в Качанівці та тростянецькому дендропарку. Решта ж однієї з найбільших за територією областей України залишається невідомою навіть самим місцевим жителям. Між тим тут є чудові природні об’єкти, маловідомі або ж зовсім забуті історичні місця та пам’ятки. А дерев’яна архітектура варта того, щоб про неї дізналися і належно оцінили! ГО «Турклуб Чернігівщини» спільно з фотографами, екскурсоводами та краєзнавцями започатковує проект «НЕВІДОМА ЧЕРНІГІВЩИНА» метою якого заповнити цю прогалину та заохотити подорожуючих до пошуку цікавинок рідного краю. Шукайте нас на Фейсбук та ВКонтакті та діліться своїми знахідками.

Озеро «Підкова»
Озеро отримало назву завдяки своїй незвичній формі у вигляді підкови. Це заплавне озеро річки Десна знаходиться в межах Мезинського національного природного парку (між селами Свердловка (можлива нова назва Деснянське) та Радичів), з лівого боку від русла. Озеро «Підкова» можна побачити з оглядового майданчику «Пузирева гора».
Адреса: Мезинський національний природний парк Коропського р-ну

озеро Підкова, Мезинський національний природний парк

Фото М.Тищенка

с. Дігтярівка
С.Дігтярівка розташоване за 35 км від Новгорода-Сіверського, на правому березі Десни. В селі збереглася цікава пам’ятка мурованої архітектури – Покровська церква. Її було споруджено у 1708 р. на замовлення і коштом гетьмана І.Мазепи. В цій церкві гетьман молився за Україну перед історичною зустріччю зі шведським королем Карлом ХІІ, яка відбулась 30 жовтня 1708 р. на високому пагорбі правого берега Десни. Через 300 років на місті зустрічі був встановлений пам’ятний знак. Саме тут було прийняте рішення про формування військово-політичного союзу та спільні дії проти царя Петра І.
Адреса: с. Дегтярівка Новгород-Сіверського р-ну

Комплекс Михайлівської церкви
Село Петрівське на р.Трубіж відоме з 1689 р. як Мостище. В 1782-1796 рр. тут були побудована кам’яна церква на честь Архистратига Михаїла. За іншими даними, храм побудувала Катерина Юхимівна Галаган у 1822 році. У 1852 році Григорій Павлович Галаган збудував біля церкви кам’яну дзвіницю. Комплекс був обнесений кам’яною вежею з 4-ма баштами. Збереглася лише одна. Церква є зразком зрілого класицизму. В інтер’єрі збереглася ліпнина та фрагменти розпису. Фронтони мають класичну трикутну форму, всередині яких розміщено зображення «Променистої Дельти» — масонського символу, що відомий в християнстві як «Всевидюще око». Церква жодного разу не перебудовувалась.
Адреса: с.Петрівське Козелецького р-ну

Комплекс Михайлівської церкви, с.Петрівське

Фото І.Коцюри

Путивський крейдяний кар’єр
Путивський крейдяний кар’єр – дивовижний дарунок природи, розташований за 6 км від Новгород-Сіверського, на правому березі Десни. Він є складовою частиною одного з найбільших в Україні крейдяних родовищ: товщина крейдяного шару у межах розвіданого родовища сягає 42-45 м, а об’єм крейдяних порід становить 424,5 тис. м 3 або 6 млн. тон. На дні кар’єру розташоване мальовниче озеро, яке стало домівкою для багатьох водних тварин. Придивившись до схилів, можна уявити крейдяних древніх воїнів в обладунках, які наче нагадують, що саме тут колись була літня резиденція Новгород-Сіверських князів, і можливо саме тут плакала Ярославна за князем Ігорем.
Адреса: с. Путивськ Новгород-Сіверського р-ну

Дерев’яна церква Трьох Святителів на Кустівцях
Церква розташована в історичному районі м.Прилуки – Кустівці. Звідси її друга назва – церква на Кустівцях. Перший храм на цьому місці було побудовано ще 1752 році коштом прилуцького полковника Галагана та сотника Гуленко. Існуюча ж церква була освячена в 1878 р. Її архітектурний стиль можна визначити як «парафіальний». Особливе враження цей п’ятикупольний храм справляє взимку, коли на тлі білого снігу, церква разом з кованою візерунчастою огорожею нагадує біло-блакитну фреску.
Адреса: м.Прилуки

Дерев’яна церква Трьох Святителів на Кустівцях, м.Прилуки

Фото А.Тичини

«Узруївські джерела»
Гідрологічна та ботанічна пам’ятка природи розташована в сосновому лісі посеред болотного масиву вздовж русла річки Смяч. З дна озера б’ють численні джерела високоякісної питної води, що живлять озеро та річку. Вода в цій частині озера завжди холодна, її температура плюс шість градусів за Цельсієм і не замерзає навіть взимку. Площа 1га.
Адреса: с. Узруй Новгород-Сіверського р-ну

Іллінська церква-фортеця
Унікальна будова, в якій поєднуються світські, військові та культові риси і єдина церква-фортеця на Лівобережній Україні, яка збереглася до наших днів. Побудована в кін. XVII – поч. XVII ст. Структура церкви значно відрізняється від просторових композицій інших церков регіону. Тому і з’явилася гіпотеза про її фортифікаційне призначення. Вважають, що вежа мала бійниці і гармати, а приміщення з південної сторони призначалося для проживання гарнізону та зберігання боєприпасів.
Адреса: м.Короп

Фото О.Герасименка

Фото О.Герасименка

Комплекс Михайлівської церкви
Село Полонки сховалось серед густих лісів на березі р.Удай. Перша згадка про село датована 1666 р. За офіційними джерелами, селище отримало назву від слова «ополонки». Найбільшою гордістю є споруджена на березі удаю Свято-Михайлівська церква. Це унікальна історико-архітектурна пам’ятка XVIII ст., збудована у традиціях народної дерев’яної архітектури Лівобережної України. Мурована, триверха, тридільна з прямокутною середньою дільницею, до якої приєднуються гранчасті вівтар та притвор. Це одна з найдовершеніших церков доби українського бароко. Недалеко від церкви над річкою знаходиться не менш цікава історична пам’ятка – печера ченця. Це різні за розміром три прямокутні приміщення, з’єднані переходами і прикрашені рельєфними зображеннями. Є підстави датувати появу печер початком XVII ст. Поблизу церкви є чудодійне джерело – ще одна святиня полонківчан.
Адреса: с.Полонки Прилуцького р-ну

Хрестовоздвиженська церква на Магерках
Побудована в 1775 р. коштом полковника А.К.Розумовського. Переказують, що події, які трапились в цій церкві надихнули М.Гоголя на написання повісті «Вій». Коли раптово померла сотникова дочка, читати молитви над померлою у цьому храмі випало молодому бурсакові Хомі. Зранку у церкві знайшли мертвого бурсака та перелякану живу дівчину, яка, певно, вночі прокинулась від летаргічного сну.
Адреса: м.Ніжин

Фото О.Герасименка

Фото О.Герасименка

Дерев’яна Миколаївська церква

Храм в селі Городище – це, безперечно, один з наймальовничніших на Чернігівщині, та й в Україні взагалі. Мистецтвознавець, академік Григорій Логвін називав церкву шедевром архітектури світового значення. Тут використано рідкісний конструктивний засіб зв’язку трьох зрубів, що перешкоджав осіданню масивного середнього зрубу. Побудована в 1763 році. В 1888 році була дещо перероблена, але первісна композиція збереглася. Вона наслідує традиції дерев’яної архітектури Лівобережної України XVII-XVIII ст. Частково зберігся первісний розпис.
Адреса: с.Городище Менського р-ну

Оставить комментарий